Ugledna zaklada World Wide Fund for Nature, uvrstila je Lastovski arhipelag među 10 rajskih oaza na Mediteranu čija je sačuvana i nedirnuta ljepota, ključna za prepoznavanje cjelokupne bioraznolikosti Sredozemlja. Dolazak na Lastovo nije samo dolazak na ljetovanje.To je puno više od kupanja i sunčanja. To je prilika da u dugim šetnjama istražujete i napajate se rajskom ljepotom nedirnute prirode. Idealno za ljude koji si mogu priuštiti dolazak u mjesecima kad su blagodati blage mediteranske klime najizraženije: svibanj, lipanj ili rujan. Jesen je vrijeme kad otok Lastovo i sve na njemu buja, raste i rađa. Najbolje doba, bez gužve i vrućine, opijeni mirisima ljekovitog bilja uživate okrenuti sebi i svojim zadovoljstvima.
Doprinos očuvanju bioraznolikosti Sredozemlja, 29. rujna 2006.dao je i Sabor Republike Hrvatske usvojivši Zakon o proglašenju Parka prirode Lastovsko otočje. Time je obvezao RH i njene građane da se na poseban način skrbe o ovom području. Tako je obitelj hrvatskih parkova prirode uvećana za još jedan biser; Lastovsko otočje koje se prostire na 195,83 km2.
Ako ste bili na Lastovu, onda sigurno znate zašto je Lastovo proglašeno parkom prirode. A ako niste, onda znajte da je to učinjeno baš radi Vas, kako biste ovo ljeto ili možda neko sljedeće ljeto, jesen ili zimu mogli doći na Lastovo i uživati u nenarušenoj i neoskvrnutoj prirodi.
Povijest kaže, antički pomorci i trgovci koji su iz južnih grčkih kolonija prevozili robu i trgovali s Ilirima, otok su nazvali Ladesta odnosno Ladeston. Rimljani su ga zvali Ladestris, a Neretljani koji su se ondje potom naselili, uzeli su romanski izvorni oblik Lasta dodavši mu sufiks „ovo“ – i tako nastade ime Lastovo.
Sada je red na Vama; dođite na Lastovo i uživajte u ovoj neiskvarenoj ljepoti. Ljepoti prirode… baš kao što je uvijek bila. I, da, svojom riječju pridonesite širenju ove ideje. Jer očuvanje prirode je Naša odgovornost!
Odgovornost svih nas!